Krótka opowieść z praktykowania znaków kulturowych, mobilizacji pamięci, ciekawości i obserwacji. Zapraszam na opowieść poświęconą postaci Samuela Pisara, który urodził się w Białymstoku.

Pisar to jeden z najwybitniejszych na świecie intelektualistów. Prawnik oraz doradca wielu polityków w tym prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Wielki przyjaciel Polski, jak również – co zwłaszcza dziś wydaje się ważne – orędownik budowania więzi pomiędzy Zachodem a ówczesną sowiecką Rosją. Samuel Pisar to ojczym Antonego Blinkena, obecnego sekretarza stanu w amerykańskiej administracji prezydenta Joe Bidena.
Pierwsze spotkanie odbyło się w sali 47, w czwartek 7 kwietnia o godz. 15.30, UwB, Plac NZS-u 1, Organizator: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Plan kolejnych spotkań – kliknij

Spotkania poprowadzi dr Tomasz Wiśniewski – dziennikarz, filmowiec, pisarz, założyciel Stowarzyszenia Szukamy Polski oraz Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.
Kilka słów o mnie: historyk regionalista, dziennikarz, filmowiec, dr kulturoznawstwa. Autor kilku  książek, m.in. przewodnika w języku angielskim „Jewish Bialystok and surroundings” (USA, 1998). Publikował m.in w Polityka, Rzeczpospolita, Newsweek. Współzałożyciel stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem tematyki wielokulturowej (Stowarzyszenie Szukamy Polski, Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku). Laureat m.in. Nagrody Ambasady Izraela, Nagrody Z. Glogera, Głównej Nagrody Muzeum POLIN, stypendysta Marszałka Podlaskiego i Prezydenta Białegostoku, obecnie Instytutu im. Witolda Pileckiego (2021). Pracuje w Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Aby obejrzeć film, kliknij w zdjęcie poniżej ↓

Na planie filmu „Piękne Czasy”

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
 Stowarzyszenie Szukamy Polski
Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Menu
Skip to content