Baner slamu poetyckiego

Slam to sceniczna prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Forma prezentacji wiersza może być dowolna np. melorecytacja, improwizacja, deklamacja, śpiew bądź zaśpiew, rapowanie.

Zabronione jest natomiast używanie rekwizytów i instrumentów, bo siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika. Jest to rodzaj turnieju poetyckiego obywającego się na żywo na oczach publiczności. W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność. To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.

Pierwszy z cyklu slamów odbędzie się 31 marca 2022 w w BTL Lalki – kawiarni teatralnej w Białymstoku przy Białostockim Teatrze Lalek.  Organizator Stowarzyszenie Szukamy Polski planuje jeszcze trzy slamy do końca roku.
Turnieje odbywać się będą w BTL Lalki – kawiarni teatralnej.  Autorzy wierszy po zgłoszeniu się do organizatora, wezmą udział w losowaniu pary. Poeci/poetki będę występować w parach i prezentować – w jak najbardziej widowiskowy sposób – po jednym swoim utworze. O tym kto zwycięży zdecyduje publiczność, która będzie głosować przy pomocy dwóch kart . Biała karta oznacza zwycięstwo, czarna przegraną. Jednak szansą dla przegranego autora wiersza może być przyznanie tzw. dzikiej kartki przez jury. Zwycięzcy i ewentualny posiadacz “dzikiej” karty losują dalej swoje pary i występują do momentu aż na scenie zostanie tylko finałowa dwójka. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: szukamypolski@gmail.com lub godzinę przed slamem w BTL Lalki – kawiarni teatralnej przy ul. Kalinowskiego 1 w Białymstoku. Początek turnieju 31 marca o 19.00.

Slam poprowadzi białostocki poeta i performer Eligiusz Buczyński, uczestnik i zwycięzca  slamów poetyckich w Polsce. Patronat medialny: Polskie Radio Białystok,  portal poeciwsieci.pl i pismo EPEA. Partnerem slamów jest Książnica Podlaska. Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Białystok.

Prezentujemy  filmowe zaproszenie na Slam poetycki w BTL Lalki-kawiarni teatralnej. Kliknij w zdjęcie poniżej

Regulamin slamu poetyckiego → TUTAJ

Aby posłuchać podkastu kliknij w zdjęcie poniżej 

Bożena Bednarek

Menu
Skip to content