16 czerwca podczas konferencji „Komunikacja włączająca” Stowarzyszenie Szukamy Polski (SSP) zaprezentowało Poradnik dla edukatorów „Dziennikarstwo obywatelskie oraz techniki dziennikarskie w edukacji seniorów.

Poradnik powstał w ramach projektu „Communication Inclusion” (COM-IN) finansowanego z Programu Erasmus+ – Edukacja dorosłych, w partnerstwie z organizacjami z Hiszpanii, Francji, Słowenii i Słowacji.
Zapraszamy do korzystania z Poradnika instytucje i organizacje, które zajmują się szeroką pojętą edukację i wykorzystywanie metody wypracowanej w projekcie „COM-IN”. Poradnik w formacie PDF jest do pobrania i wykorzystywania  w całości lub części w ramach otwartej licencji CREATIVE COMMONS – ze wskazaniem autorów.

Poradnik dla edukatorów – do odczytu i pobrania ↓


Poradnik uwzględnia doświadczenia lidera projektu, SSP które od 10 lat zajmuje się aktywizacją i edukacją seniorów przy pomocy technik dziennikarskich.
Poradnik przeznaczony jest dla edukatorów, którzy na co dzień pracują z seniorami bądź innymi grupami dorosłych. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczne wykorzystanie zawartych w nim uwag, spostrzeżeń i przykładów bez potrzeby dodatkowych analiz i długich przygotowań. Ważnym celem jest także zwrócenie uwagi na najczęściej występujące błędy i nieporozumienia, które mogą utrudnić wdrażanie tych metod. Metoda ta polega zasadniczo na imitowaniu różnych faz i aspektów pracy dziennikarskiej w działalności edukacyjnej. Takich jak:
– zbieranie informacji,
– ocena źródeł informacji,
– tworzenie tekstów, w tym także: literackich, praca zespołów redakcyjnych, redagowanie mediów cyfrowych.
Szczególną uwagę zwróciliśmy na pracę z seniorami. Metoda doskonale sprawdza się też w pracy z innymi grupami dorosłych.
Polecamy wysłuchanie wystąpień gości oraz prelegentów ze SSP prezentujących Poradnik oraz Barbary Kaszkur- Niechwiej: „Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje – o mądrości, twórczym myśleniu i rozwoju w starszym wieku” i Magdaleny Sadłowskiej: „Czy krytyczne myślenie ma termin ważności”?
Aby obejrzeć zapisu I części konferencji – podajemy link do retransmisji przygotowanej na profilu
Nie Teatru – partnera konferencji – kliknij

Relację filmową z konferencji przedstawimy wkrótce:

 

Fot: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora

Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Redakcja Seniora

 

 

Menu
Skip to content