Metod rozpoznawania fałszywych informacji jest wiele, jednak najważniejszą z nich jest opracowanie własnego systemu, opartego na zasadzie ograniczonego zaufania do treści podawanych wiadomości.

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Szukamy Polski i Podlascy Seniorzy we współpracy z TechSoup Europe jako realizacja kampanii edukacyjnej  „Fake newsy – prawda jest inna”.
Podstawową metodą rozpoznawczą jest między innymi wyszukiwarka Google, która daje nam możliwości sprawdzania wiarygodności informacji.

– Pierwszy sposób

– sprawdzanie za pomocą wyszukiwania obrazem.

Jak to działa?

W wyszukiwarce Google należy kliknąć w grafikę, następnie w  ikonkę aparatu fotograficznego – otworzy to opcję „wyszukiwanie obrazem”.

Wtedy za pomocą myszy przeciągamy, przesyłamy, lub wklejamy obraz i zatwierdzamy polecenie szukaj. Otrzymamy szybką odpowiedź, czy szukany przez nas ekspert np. profesor medycyny w dziedzinie wirusologii istnieje naprawdę, i czy faktycznie jest wirusologiem.

Za pomocą wyszukiwania obrazem dowiemy się, czy zdjęcie pojawiło się w innych informacjach, lub też sprawdzimy kiedy zostało ono wykonane (klikając we właściwości tego zdjęcia). Często okazuje się, że jest to zdjęcie dotyczące zupełnie innego wydarzenia, niż opisano w informacji.

– Drugi sposób

– wpisanie kluczowej frazy do wyszukiwarki Google. Taka operacja pokaże nam obrazy dotyczące naszego zapytanie. Za pomocą wyszukiwania frazą możemy porównać i zweryfikować obraz.

– Trzeci sposób

 możemy sprawdzić oryginalną stronę, z której pochodzi informacja. Należy też zwrócić uwagę, czy dana strona posiada stopkę redakcyjną z informacją o autorze, adresie i danych kontaktowych. Zwracajmy też uwagę, czy dany artykuł został podpisany przez autora.

– Czwarty sposób

– wpisujemy w wyszukiwarkę Google frazę, nazwisko, lub adres strony i na końcu wpisu po myślniku wpisujemy wyraz Wikipedia, chociaż Wikipedia nie jest stuprocentowym źródłem wiedzy, jednak daje nam możliwość sprawdzenia podstawowych informacji o osobie, firmie, zagadnieniu.

Po wpisaniu podlaskisenior.pl-wikipedia otrzymujemy plik zdjęciowych informacji działalności Podlaskiego Seniora zanotowanych przez Wikipedię.

 

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości?

ZBADAJ WITRYNĘ Kliknij z dala od historii, aby zbadać witrynę, jej misję i informacje kontaktowe. CZYTAJ WNIKLIWIE Nagłówki mogą być oburzające przy próbie uzyskania kliknięć. Jaka jest cała historia?
SPRAWDŹ AUTORA Wyszukaj szybko autora. Czy są wiarygodne? Czy są prawdziwe? SPRAWDŹ ŹRÓDŁAKliknij te linki. Sprawdź, czy podane informacje rzeczywiście wspierają historię.
SPRAWDŹ TERMIN Ponowne publikowanie starych wiadomości nie oznacza, że są one związane z bieżącymi wydarzeniami.

MOŻE TO ŻART?

  

Jeśli jest zbyt ekscentryczny, może to być satyra. Sprawdź witrynę i autora, aby się upewnić.

ZWERYFIKUJ SWOJE PRZEKONANIAZastanów się, czy Twoje własne przekonania mogą wpływać na Twój osąd. ZAPYTAJ EKSPERTÓW Zapytaj ekspertów lub skonsultuj się z witryną sprawdzającą fakty.

 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Google wprowadzi w swoim systemie weryfikację zdjęć. Ma to pomóc w identyfikacji zmanipulowanych lub fałszywych obrazów pojawiających się w sieci.

Jednak uważam, że najlepszym sposobem jest wypracowanie swojej osobistej listy metod sprawdzania informacji publikowanych treści.

tablica projektu
Kampania Edukacyjna Stowarzyszenie Szukamy Polski

Źródło:

fot. pixaby.com

Polska Agencja Prasowa
Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii
Fundacja „Przeciwdziałamy Dezinrormacji”
Stowarzyszenie Demagog
Grupa Defence24

 

Jolanta Falkowska
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy

Menu
Skip to content