Po raz kolejny w Czytelni Słów wykonujemy skok w bok literatury pięknej, której chcieliśmy poświęcać spotkania klubowe. Ale doceniamy wartość reportaży stąd nasze ostatnie wybory. Reportaż jako gatunek w ostatnich latach niezwykle awansował. Nastąpił wzrost jego popularności. To znak czasu, że Nobla dostała pisarka będąca reporterką. Pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za “polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach”. To pierwsza takiej rangi międzynarodowa nagroda literacka dla pisarza z Białorusi.

Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 roku w Iwano-Frankiwsku, później z całą rodziną przeniosła się na Białoruś. W 1972 roku ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka.

 Jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak m.in.: “Czarnobylska modlitwa”, gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków. „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” – w tej książce autorka oddaje głos świadkom wielkiej wojny ojczyźnianej – radzieckim dzieciom, które wojny i rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich dzieci nie zapomną nigdy. „Cynkowi chłopcy” to opowieść o radzieckich żołnierzach, którzy na wojnę w Afganistanie wyjeżdżali, by zostać bohaterami a wracali jako bankruci bez nóg, bez rąk i często w cynkowych trumnach. “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – to książka o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji, to wywiady z kobietami, które brały udział w II wojnie światowej i pokazują inne niż oficjalne i heroiczne oblicze wojny. “Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka” będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.

Za swoje reportaże literackie otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego (dwukrotnie – w 2011 i 2015 r.) oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. W 2015 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie: Literacka Nagrodę Nobla.

Do zobaczenia w piątek o piątej. Będą jak zawsze minikonkursy literackie i książki do wygrania, które ufundowali Partnerzy Czytelni Słów – Książnica Podlaska i Polskie Radio Białystok i program Doroty Sokołowskiej “Czytamy książki:.

Wstęp wolny.  Zapraszamy

Menu
Skip to content