24/ Kwiecień 2018
Imieniny:
RITA 2016
 
Wybierz język

בצעירותי הם לא ענינו אותי, מפני שלא מצאתי עניין במה שקרה בעבר, כאשר רק העתיד היה חשוב לי.

כיום אני קורא זכרונות בשקיקה. לומד איזה ערך יש לשמות של מקומות, עיקולי כבישים, גבעות ומעברי נהר. עד כמה עליי להעריך את הכפר והבית ותאריכים ועקבות אנשים שאינם כבר.

צ'סלאב מילוש, "סבא שלי זיגמונט קונאט" מתוך "זה", בהוצאת "זנאק" 2001

 

למה אנו מחפשים את פולין?

 

אנו מחפשים את פולין כפי שהייתה בעבר: הטרוגנית כמו מגדל בבל ועשירה בשלל סוגי מטבחים, מפתיעה ומוזרה לזרים, אך מובנת לאלו שנולדו בה. מדינה כזו, שאנו צריכים להיות גאים בה, לשמור עליה ולטפל בזהותה בעדינות ברגע מהפך: בניית איחוד של היבשת הקרועה בין מזרח ומערב. אנו מחפשים פולין כזו שתיתן לנו כח להגן עלינו מפני הפחדים ורגשי הנחיתות של עצמנו. נחפש אותה תוך הקשבה לסיפורים סבוכים, וחיפוש בין עצי יוחסין, בקופסאות עם תמונות ישנות ובדיונים אינסופיים.

בטיולנו לעבר נגיע לעיתים לפולין שאיננה כבר, אך אנו מאמינים שנמצא את המאפינים המיוחדים של המולדת, בהם נוכל להתגאות: הן בסיסי סובלנות וכבוד לאחרים והן גאווה ונאמנות למסורת. פולין הייתה בכל מקום בו חיו אותם עמים נהדרים, שחייבים לה הרבה, אך גם פולין חבה להם רבות: אוקראינים ויהודים, בלרוסים וליטאים, למקאים (Lemkos) וגרמנים, קראים וצוענים – יהלומים של המורשת הלאומית והתרבותית שלנו, החשיבה שלנו, המטבח והלשון שלנו; הרכיבים הבלתי-נפרדים של הפורטרט של פולין. הם בנו עימנו את מולדתנו במהלך מאות שנים ונטלו חלק ביצירת הגוון הייחודי לה, למרות שלא תמיד הייתה להם כאם אוהבת ולעתים אף הייתה רעה כאם-חורגת. את ההיבטים העצובים לא נמחק. הם ישמשו לנו כלקח וחוכמה לעתיד.

גלריית אלפבית הפולני – פרויקט עליו אנו עובדים כעת, מטרתה קריאה מחדש של מורשתה של פולין היגילונית[1], "מדינת שני העמים". מורשת זו ראויה, לדעתנו, לשימור ולטיפוח. שכן היא מהווה חלק חשוב בהסטוריה של פולין, אשר במשך שנים רבות נדחק לקרן זווית, או נדון לפרשנות מגמתית. לימוד הישגי אותה תקופה, עשוי להיות יעיל ביותר מנקודת ראות של האתגרים העומדים בפני פולין בהווה, בהקשר להצטרפותה לאיחוד האירופי.

פולין היגילונית הייתה המדינה הראשונה בתולדות אירופה, אשר לא התעקשה על הומוגניות אתנית או על עליונות של עם אחד על פני האחרים, על כפייה של אמונה אחת או כפייה של לשון אחת בקרב תושביה. פולין דאז הגבילה את מלכיה בחוק, באמצעות מסירת השלטון לידיהם על בסיס חוזי. שמירת שקט סוציאלי בישות כזו, ייחודית לאותם זמנים, דרשה מן הפוליטיקאים דאז אחריות עצומה ויכולת לשמור על האיזון העדין בין חלקים ואינטרסים שונים, ולעתים מנוגדים, של הפדרציה.

אין צורך בדמיון עשיר במיוחד כדי לראות במדינה זו אב-טיפוס של האיחוד האירופי. אין טיעון טוב מן האמור לעיל אשר יתמוך בטענה שהשאיפות האירופיות שלנו אינן משהו זר שנכפה עלינו מבחוץ, אלא הן מושרשות עמוק במסורתנו הרב-לאומית. יתרה מכך, לפני מאות שנים, במסגרת של פדרציה רב-לאומית אירופית כזו, פולין השיגה שיאים של עוצמה. פאבל ישיניצה, הסטוריון פולני, כתב עליה שהייתה יצור "(...) מופלא, עם פנים המופנות כלפי העתיד, אך בו-זמנית קשה ודורש סבלנות וטיפוח תמידי של יד שען, כדי לוודא שחלקיו וגלגלי השיניים שלו ינועו בצורה חלקה וללא הפרעה". במהלך העבודה המייגעת רבת השנים הזו, נוצרו איכויות וכישורים: סובלנות, מוכנות לפשרות ושיתוף פעולה מעל חילוקי הדעות, לויאליות כלפי האזרחים וכלפי המדינה.

אנו מאמינים שמאתיים השנים האחרונות לא העיבו לחלוטין על המורשת היגילונית מפני המודעות הפולנית הלאומית, אלא רק דחקו אותה עמוק לתת-המודע. אנו מקווים שאצל חלק גדול מבני עמנו נשאר עדיין הגן היגילוני. בינתיים הוא רדום ולא פעיל, אך עם מאמץ חינוכי מתאים ניתן להעיר אותו ולחייב אותו לעבוד לטובת עתידנו המשותף.

פרויקט גלריית אלפבית הפולני יהיה מורכב משני חלקים: המוזיאון המסורתי ומיני-פורטל באינטרנט. ניתן לראות אותו בגרסה הטקסטואלית באתר:

A Forgotten Odyssey - www.aforgottenodyssey.com/gallery/albums.php

המוזיאון הריאלי (העבודה על פרויקט זה נמצאת בשלב מתקדם) יציג עשרות אלפי גלויות ותמונות מקוריות מן התקופה שלפני מלחמת העולם השנייה, המציגות את העושר האתני, הדתי והתרבותי של פולין דאז. חלקו העיקרי של האוסף יסווג לפי קריטריונים הנובעים מהרעיון של פולין הרב-תרבותית.

הפורטל יהיה הגירסה הווירטואלית של הגלריה. כאן האוסף יחולק לפי מחוזות מלפני מלה"ע השניה וישויך לישובים. המעוניינים, מפולין ומהעולם כולו, יוכלו למצוא את מקום-הולדתם, וכן לסרוק ולהוסיף גלויות ותמונות מאוספים שלהם, כולל הסבר. בדרך זו יוקמו מועדונים של כפרים וערים וכן של מיעוטים לאומיים (מועדון פולנים ממוצא גרמני, או גרמנים ממוצא פולני, צוענים, יהודי פולין וכו', גם בלשונותיהם). לתפיסתנו אין גבולות: מועדון וילנה למשל ינוהל על ידי ליטאי. מועדון גרודנו על ידי פולני ממוצא יהודי, מועדון שצ'בז'שין– על ידי תושב קליפורניה. אנו מקווים שייטלו חלק בפרויקט גם עמותות אזוריות של אוהבי הסטוריה, כל אלו שיש להם קשר רגשי עם פולין. כולם יקבלו כלי אינטראקטיבי להצגת הישגיהם ובניית קשר עם כל העולם.

המפעל הענק הזה התאפשר רק עתה, בזכות הטכנולוגיות המודרניות, המאפשרות הנהגת שיטות שונות לחלוטין בחינוך, להחלפת דעות ולדיון און ליין.

העמותה "מחפשים את פולין", אשר נרשמה בבית-המשפט האיזורי בביאליסטוק ב-3 באפריל 2003, רוצה לנצל הזדמנות זו.

למפעל גלריית אלפבית הפולני יש מימד חינוכי, עם אלמנטים הפונים אל הדמיון של אנשים צעירים (און ליין, גלריית תמונות, מועדונים, אינטראקטיביות). הפרויקט מוביל למיקוד און ליין של דיון איכותי על פולין. לבנייה משותפת של ידע על פולין, להתעוררות אינטלקטואלית של תלמידי בתי ספר תיכוניים ולגישה רחבה למידע (דף האינטרנט בגירסתו הטקסטואלית ייערך על ידי סטודנטים ותלמידים מבתי הספר בביאליסטוק).

אנו בטוחים שחיבור השיעור המודרני בפטריוטיות והסטוריה הרב תרבותית עם טכנולוגיה מתקדמת – יתן תוצאות טובות יותר מן השיטות השמרניות הקיימות בבתי הספר, לעיצוב המודעות הלאומית והפטריוטיות.

אנו מאמינים שהודות למפעל יחיד במינו זה, נצליח לעורר את הגן היגילוני ולפחות קצת "להפריט" את הפטריוטיות, שעל פי הדעה הרווחת "הולאמה" על ידי הפוליטיקאים והפטריוטים המקצועיים.

כשנעורר מחדש את האלמנטים הערכיים ביותר של הגן היגילוני יהיה לנו קל יותר להיות חברים שווים באירופה החדשה. הצטרפו ליצירת גלריית האלפבית הפולני. גדולים וקטנים, מבוגרים וצעירים מביאליסטוק, מפרצ'ב ומשיקגו מוזמנים לסייע לנו ביצירת פורום לדיון בונה על פולין. הדיון אמור לאשש את המיקום הקבוע שלנו ביבשת אירופה, במקום כזה שיאפשר לנו לטעום מהנקטר הנפלא של תרבות המזרח, שגם אליה אנו שייכים. אך מעל לכל, הגאווה ברב-תרבותיות שלנו, והאהבה של שלום ואחווה של מאות שנים – למרות שזה אולי נשמע בנאלי, היא היא המבנה עליו יושתת כל העתיד שלנו בבטחה.

 

טומאש וישנייבסקי יאן אונישצ'וק

 

העירו את הגן היגילוני!

 

Translated by David Krzysztof Majus (Izrael)
Krzysiu: "dzię-ku-je-my!!!"[1] יגילונים – שושלת ששלטה בפולין 1386-1572.

 
 
© 2011 Stowarzyszenie Szukamy Polski
Projekt i wykonanie: G3 Media