18/ Luty 2018
Imieniny:
RITA 2016
 
Turystyczne bogactwo różnorodności - zobacz filmy!

 Suwałki tętnią życiem, szczególnie latem, kiedy zjawia się tu więcej turystów. Dlatego miasto dba o ciekawą ofertę imprez kulturalnych.

Letni Suwałki Blues Festival jest jednym z największych festiwali bluesowych w kraju. Wystarczy zerknąć na nazwiska gwiazd, które tu bywają: Joe Bonamassa, Jeremy Spencer&Trond Ytterb, Nina van Horn&Her Band, Sławek Wierzcholski&Nocna Zmiana Bluesa. W wakacje odbywają się suwalskie Teatr-Akcje. Można na nich zobaczyć znakomite spektakle z Polski i zagranicy. Wielu ambitnych przedsięwzięć: koncertów czy publikacji podejmuje się Fundacja Miasto. Do osób poszukujących „lżejszej” rozrywki skierowany jest „Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego: bliny, cepeliny, pierogi…”, cyklicznie organizowany w Suwałkach.

Zasłużoną sławą cieszy się suwalskie Muzeum Okręgowe. Dział Historii Sztuki może się poszczycić jedną z największych w kraju kolekcji prac Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Znajdują się tu także płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Chrystiana Breslauera, Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Od kilku lat Muzeum organizuje dwie letnie imprezy plenerowe: Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Szwajcarii i Piknik Kawaleryjski. Suwalskie Muzeum posiada dwa oddziały: Muzeum im. Marii Konopnickiej (pisarka urodziła się w Suwałkach) oraz Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły (artysta mieszka nieopodal Suwałk – w Maćkowej Rudzie).

Zobacz film o Suwałkach

Łomża, jedno z najstarszych miast w regionie, niezasłużenie traktowane jest tylko jako przystanek w drodze na Mazury. Zacznijmy od malowniczego położenia na pięknej skarpie nad Narwią. Wiosną warto przyjechać do pobliskiej Starej Łomży, gdzie już w X w. istniał gród. Pamiątką po tamtych czasach jest olbrzymie grodzisko nazwane Górą Królowej Bony. Po drodze możemy podziwiać szerokie na kilka kilometrów rozlewiska Narwi. Po drugiej stronie rzeki, w Drozdowie, w zabytkowym dworku Lutosławskich znajduje się Muzeum Przyrody. W samej Łomży warto zwiedzić zabytkową katedrę (1504-1525), rynek wraz z ratuszem, cmentarz – nekropolię trzech różnych religii (rzymskokatolickiej, ewangelicko-augsburskiej i prawosławnej) oraz Muzeum Północno-Mazowieckie z pierwszą w Polsce wystawą bursztynu.

W promieniu 30 km od Łomży znajdują się zespoły obronne czterech szkół fortecznych: polskiej (Nowogród, Wizna), rosyjskiej (Piątnica), radzieckiej (Kolno-Nowogród- Zambrów) i niemieckiej (Pisa). Miłośnicy tzw. turystyki pola bitwy mają tu w jednym miejscu ponad 150 schronów.

Do legendy przeszła obrona Wizny. Starcie tysiąca obrońców z 40-tysięcznymi wojskami niemieckimi nazywane jest „polskimi Termopilami”.

Dowódca – kpt. Raginis wysadził się w schronie na Strękowej Górze. Zespół obronny w Piątnicy to forty połączone systemem wałów i fos, układających się w formę amfiteatru.

Zobacz film o Łomży

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

 

 
 
© 2011 Stowarzyszenie Szukamy Polski
Projekt i wykonanie: G3 Media